În perioada 18 – 24 noiembrie 2019 a avut loc Săptămâna Educației Globale, care în acest an a avut tema: SCHIMBĂRILE CLIMATICE.

Activitățile desfășurate în cadrul săptămânii au fost multiple, plăcute și instructive. Elevii au lucrat individual, pe grupe şi au realizat desene și afişe cu acțiuni care provoacă  schimbările climatic sau cu modalități care pot micșora problemele cauzate. Au avut loc vizionări de filme, s-a atras atenția de importanța colectării selective a deșeurilor și a avut loc o acțiune de colectarea a deșeurilor în curtea școlii și pe străzile din jurul școlii. S-au purtat discuţii despre importanţa protejării Planetei, împiedicarea schimbărilor climatice și importanța pașilor mici pe care noi le putem realiza pentru schimbarea în bine a situației prezente și a crea un viitor mai bun.